SEO çalışmalarında paravan blog nasıl kullanılır?

SEO danışmanlığı
SEO danışmanlığı

Paravan blog web site sahiplerinin kendi web siteleri için ya da SEO danışmanlığı sundukları web siteleri için özel olarak açtıkları blog sitelerine verilen isimdir. Paravan Blog çok fazla işe yarar bir sistem olduğu için uzun zamandır çok aşırı sayıda SEO uzmanı bu uygulamadan yararlanıyor.

Geçtiğimiz günlerde çıkan Panda 4 güncellemesinin ardından site alt kısmından alınan backlinklerin değeri kaldırılmıştı.O sebepten dolayı SEO danışmanları artık paravan bloglarında sitenin sağ ya da en alt kısmından değil de, tanıtım yazılarından yani içerik kısmından link oluşturmaya başlamıştır.

Tabi ki tanıtım yazılarının da faydası kısa süre önce çok fazla yüksek haldeyken herkes tanıtım yazısı almaya başlayınca nebati olarak rekabet ortamı oluştu ve faydası ister istemez belli bir miktar düştü.

Ancak hala alınan tanıtım yazılarının değerini yükseltmek için çok çeşitli yollar ve metotlar vardır. SEO danışmanlığı sunan herkes de paravan bloglar için bu yollardan yararlanmalıdır.

Paravan sitelerimizi nasıl açmalıyız?

Paravan bloglarınızı istediğimiz alt yapı ile oluşturabiliriz. WordPress, Blogger ya da Weebly farketmeden paravan bloglar açabilirsiniz. Ancak önemli olan açtığımız blogların tıpkı Gmail veya WordPress hesabından olmamasıdır.Sizin de tahmin ettiğiniz gibi bunun gibi Google sorunsuz bir şekilde anlayacaktır. Yani Google sizden tabii olmanızı isterken siz bir gmail hesabından 10 tane paravan blog oluşturup birbirlerini linklerseniz doğallığa aykırı bir devinim yaparak fayda sağlayamassınız. Hatta bu uyguladığınız işlem size daha fazla problem çıkartabilir. Lakin 5 Gmail hesabı açıp hepsine 2 blogger alt yapısı ile blog açarsanız, bu doğallık sistemine aykırı bir manzara ortaya çıkarmayacaktır.Tabi ki her paravan bloğun farklı gmail’den olması sizin için daha iyi olabilecektir. Dediğim gibi Blogger , Google’ın bir yapısı olduğundan paravan bloglarınızın size ait bulunduğu belli olacaktır.

Paravan Blog sitelerimizi nasıl daha da geliştirebiliriz?

Değişik Gmail hesaplarından paravan bloglarımızı açtığımızı varsayarsak ilk evvela hepsine özel şekilde Facebook , Twitter bu gibi birkaç siteden sayfa , hesap açmalıyız.Tabi bu sağlayacağınız faydayı ekstra şekilde hale getirecektir. Tüm sitelere açmasanız da kendi sitenize link verecek olduğunuz ana paravan bloğa açmakta yarar var. Sonrasında bu on siteye de yüzde yüz özgün içerik girerek, site içi ayarlarını yapmanız gerekiyor. Site haritasi falan eklerseniz indexlenmeleri daha kolay ve daha çok fazla aşırı olur. Bu da işinizi kısaltacak farklı bir yol. Google Webmaster araçlarına ekleseniz dahi Google bunun gibi getir şeklini kullanmamanızda yarar var. İlk gün yazı yazdığınızı varsayarsak ve ayarları tam olarak bitirdiğinizi söylersek ikinci gün pek birşey yapmanız gerekmiyor.Hatta hiçbirşey yapmanız gerekmiyor. Bir gün yazıp bir gün yazmamak mantıklı olacaktır.Bu şekilde devam ederken 6. gün yani üç. yazılarınızı yazdıktan sonra aşağıdaki tabloyu kullanmanız gerekiyor.

Peki bu tabloda söylenmek istenen nedir birde onu konuşalım.Tabloya göre 6 paravan bloğumuz mevcut ve hepsine 3 adet yazı yazdık. ilk evvela 1. Blog sitemizden 2. Blog sitemizi bir tanıtım yazısı ile linklemeliyiz.Tabi bu tanıtım yazısı bir siteyi tanıtmaktan çok fazla çok bir haber yazarken onla ilgili bir siteyi linklemek benzeri olursa daha faydalı olacaktır. Diğer gün 2. Blogumuzdan üçüncü Bloğumuzu belirttiğim benzeri linkler veriyoruz. Günlere göre ayırdığımızda tam 5 günde linkleme olayı altıncı sitemizle son buluyor.

Yani burada yapmak istediğimiz asıl olay, paravan bloglarmızı güçlendirip, en güçlüsünden link vermek.

Dediğim bu gibi 6. siteden Ana sitemize link veriyoruz.şayet yine 6. siteden 1. siteye link verirsek döngüde bir değişiklik olmaktadır.

En kuvvetli siteden , en güçsüz siteyi linklemek pek mantıklı olmayacaktır.Bu sebeple sizin altı. siteden 1. siteyi linklemenizi önermem.sebebiyse iyi bir sitenin fena bir siteyi linklemesi size nasıl mantıklı gelmiyorsa aynı biçimde Google’a da kesinlikle mantıklı gelmeyecektir.

Peki daha fazla ne yapabiliriz?

Paravan bloglarımızdan ekstra olarak fayda almak için yapılabilecek bazı küçük şeyler bulunmaktadır. Şayet erinmeyip bu metodları kullanırsanız alacağınız yarar 2 katına çıkacaktır. Bu yolları madde madde açıklamak bana daha mantıklı geliyor. Şimdi aşağıdaki maddelerden bu alternatifleri bulabilirsiniz.

1. Yukarıda da dediğim gibi Paravan bloglarınızın her biri için Sosyal medya hesapları açarsanız ve bloglarınızı oradan linklerseniz size büyük faydası olacaktır. İsterseniz yalnızca yukarıda söylediğim bunun gibi 6. siteyi yani ana siteyi linklerseniz de sizin için faydalı olmaktadır.

2. Paravan blog sitelerinizden alacak olduğunuz verimi arttırabilmek adına yazdığınız yazıları uzun tutabilirsiniz. Yani özellikle de ana paravan blogda yazdığınız yazıları uzun tutarsanız size dahada faydalı olacaktır. Bununla beraber 1. paravan blogdan 2. paravan blogu linklerken yazdığınız tanıtım yazıları da uzun olursa sizin için faydalı olacaktır.

3. Ne kadar paravan bloglarınızı ana site bunun gibi özenle bakın desemde yapmayacağınızı bildiğim için yöntemlere devam etmek bana mantıklı geliyor.Paravan bloglarınızdaki link çıkış miktarını düşürmek tam şekilde sizin için faydalı olacaktır.

4. Çok önemli bir noktaya değineceğim. Paravan bloglarınızın başlıkları, yazıları, açıklamaları ve sitenin konusu sizin ana sitenizin konusuna tıpkı olmalı.Nedeniyse bir film sitesinde , haber sitesinin tanıtımı yapılsa bu pek mantıklı olmamaktadır.ancak bir kişisel blog sitesinde diğer bir şahsi bloğun tanıtım yazısı olursa bu daha mantıklı bir hal alacaktır.

5. Bununla beraber paravan bloglarınızdaki linklemelere başlamadan evvela bütün sitelerinizdeki, bütün yazıların index almasına dikkat edin.Sitemap`ın devreye girdiği bölüm burasıdır.sebebiyse bazan google sitenizi indexler lakin yazılarınızı indexlemez.Bunu sağlamak için Site haritası oluşturmak çok aşırı fazla mühimdir.

Önemli Uyarı: Unutmayın doğal biçimde elde edilen backlinkler , suni backlinklerden her süre daha iyidir.ayrıca kaliteli içeriği sayesinde backlink almadan ilk sayfalara girdiğini gördüğüm oldukça aşırı kişi var.Yani diyeceğim o ki ziyaretciye okuyabileceği birşeyler verirseniz ve sitede tutabilirseniz bu paravan bloglarınızdan çok aşırı çok aşırı daha faydalı olacaktır ve Google bunu hakettiği halde backlink toplayamamış şekilde anlatım edecek ve sizi üst sıralara çıkaracaktır.fakat haketmediği halde backlink almış diyerek ifade edeceği bireyler sadece bir sonraki algoritmaya kadar tepede kalacaklardır.

Reklamlar
SEO çalışmalarında paravan blog nasıl kullanılır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s