Backlink nasıl alınır?

Web sitenizin google bunun gibi arama motorlarında dilediğiniz kelimelerde çıkması için en mühim etkenlerden bir başka de web sitenize gelen backlinklerinizdir.Backlinkler ile talep bir kaç akla gelen ana sorulara öncelikle kısaca bir deyinelim.

Backlink tam olarak nedir?

Backlink web sitenize öteki bir web sitesinden link verilmesidir. başka bir web sitesinin sizin sitenizi önermesidir yani kısacası..
neden bu kadar mühim bir şeydir backlinkler?
Google gibi birçok arama motoru botları artık web sitelerini tararken ve web sitelerini aranılan kelimelerde listelerken insan bunun gibi düşünmeye çalışıyorlar. Backlink az evvela de dediğimiz gibi başka bir web sitesinin sizin web sitesine ziyaretçi göndermesi için verdiği linke deriz. Bir şahıs sizin web sitenize link vermesi için normal şartlarda(nakit ile almadıysanız:) )sizin web sitenizi çok beğenmiş olması ve gereğiylede kendi sitesine girenlere sizin sitenizi tavsiye ederken size link vermesi olası. Nasıl ki biz facebook ve ya google bunun gibi web sitelerinin linklerini zaman zaman makalelerimizde yayınlayarak ziyaretçilerimize tavsiye ettiğimiz benzeri.
Backlink burda ciddiyet kazanıyor google yada diğer arama motoru botları da diyor ki bir çok fazla web sitesi bu web sitesini beğenip kendi web sitesinden link çıkışı yaptığına göre bu web sitesi gerçekten kıymetli güzel bir web sitesidir diyerek ön sıralara çıkarmaya başlıyor.
Backlinkleri alırken nelere dikkat etmek gerekebilir?
öncelikle link alacağınız web sitesinin içeriği sizin içeriğinizle eş değer olmalıdır ki size gelen baclink gerçek değerini yakalasın. örnek vermek gerekirse, ben bir beyaz eşya tamircisiyim ve benim almam gereken linkler beyaz eşya siteleri olmalıdır.
Backlinki almış olduğunuz web sitesinde sizden öteki dışarıya çok aşırı aşırı aşırı link çıkışı olmamalıdır. çok aşırı fazla çok dışarıya link çıkışı olan web siteleri genellikle google de spam listelerine yakalanır ve aldığınız linkin size faydası değil daha da zararı olur.
Toplist, şirket rehberi vs.. benzeri arasında binbir link barınıran bir web sitesinden tam olarak link almamamızı öneririm.
.edu, .gov.tr, .bel.tr bu gibi üniversite, belediye vb. bunun gibi değerli web sitelerinden alacağınız linklerin .com, .net uzantılı web sitelerine oranla aşırı çok daha faydası bulunmaktadır.
Bazı blog sitelerinde yorum yapılarak da backlink kasabilirsiniz fakat şunu unutmayınız ki çoğu blog yorumlarında link yapısında rel=”nofollow” olduğu için web sitenize gelecek olan link çok çok işinize yaramamaktadır.
PR (Google Pagerank) Sayfa değeri yüksek olan web sitelerinden link almanız sizin daha çok aşırı çok fazla yarınıza olacaktır.
Karşılıklı almış olduğunuz linkler web siteniz için bir kıymet taşımaz bunu unutmayınız.
5 numarada da bahsettiğim konu sadece bloglar için değil bloglar, ziyaretçi defterleri, forumlar vs.. içinde geçerlidir. nofollow linkler yerine dofollow linkler almaya bakınız.
1 ayda alacağınız link sayısını en çok 5 biçimde belirleyin ve muhakkak ayda 50 – 60 yada daha çok aşırı link almaya kalkışmayın yok ise web sitenizi spam listesine sokarak şuan ki yerindende edebilirsiniz. Her zaman az ve düzenli periyodlar halinde link almaya çalışın.
Linklerinizi alırken web sitesi kelimesinde çıkmak istiyorsanız web sitesi kelimesi üstünden alın. yani web sitesi kelimesini tıklayınca web sitenize gelsin ziyaretçiler. Resim üzerinden link alacaksanız alt tagında ve resim adında anahtar kelimeniz bulunsun.
gerçekte backlink alımı için 10 altın kaide da diyebiliriz. Backlinkler konusu için daha derinlemesine bilgiyi gelecek konularımızda yeniden paylaşacağız.

Reklamlar
Backlink nasıl alınır?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s